Please i need help woth this. thanks. When solutions of silver nitrate and magne
ID: 904557 • Letter: P
Question
Please i need help woth this. thanks.
When solutions of silver nitrate and magnesium chloride are mixed, silver chloride precipitates out of solution according to the equation
2AgNO3(aq)+MgCl2(aq)2AgCl(s)+Mg(NO3)2(aq)
Part A
What mass of silver chloride can be produced from 1.27 L of a 0.120 M solution of silver nitrate?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
The reaction described in Part A required 3.60 L of magnesium chloride. What is the concentration of this magnesium chloride solution?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Part A
The moles of silver nitrate - (Molarity of Silver nitrate x Volume of solution)/1000
The Conversion of L to mL = 1.27 x 1000 = 1270 mL
The moles of silver nitrate - (1270*0.120)/1000 = 0.1524 M
2 moles of silver nitrate is reacted to produce 2 moles of silver chloride
Then moles of silver chloride = 2 x 0.1524 = 0.3048 M
Hence mass of silver chloride that is produced = (moles of silver chloride x Molecular weight of silver chloride) = 43.38 grams
Part B
The moles of magnesium chloride solution = moles of MgCl2 x Volume of the solution
= 0.1524 x 3.6 or (0.1524 *3600)/1000
= 0.5486 M
Mass of magnesium chloride = 0.5486 x 95.211 = 52.24 grams