Combustion of coal releases sulfur dioxide into the atmosphere. The following pr
ID: 904702 • Letter: C
Question
Combustion of coal releases sulfur dioxide into the atmosphere. The following process converts this gas into sulfuric acid, a component of acid rain.
2SO2(g) + O2(g) 2SO3(g)
SO3(g) + H2O(l) H2SO4(aq)
If each tonne of coal produces 8.00 × 103 L of sulfur dioxide (measured at STP), what mass of sulfuric acid can result from combustion of each tonne of coal? (1 tonne = 1000 kg)
1.76 × 104 kg H2SO4
7.01 × 101 kg H2SO4
3.50 × 107 kg H2SO4
1.75 × 101 kg H2SO4
3.50 × 101 kg H2SO4
A.1.76 × 104 kg H2SO4
B.7.01 × 101 kg H2SO4
C.3.50 × 107 kg H2SO4
D.1.75 × 101 kg H2SO4
E.3.50 × 101 kg H2SO4
Explanation / Answer
First calculate the number of moles of SO2 in 8.00 x10^3 L at STP as follows:
1 mole of any gas at STP occupies 22.4 liters of volume.
By the use of this information, calculate the number of mole of SO2 as follows:
the number of mole of SO2 = total volume / molar volume
the number of mole of SO2 = 8.00 × 103 L / 22.4 liters / mol
the number of mole of SO2 =357.14 mol
Now use stoichiometry to solve for moles H2SO4:
moles H2SO4/1 tonne coal
=(357.14 mol moles SO2)*(2mol SO3/2 mol SO2)*(1 mol H2SO4/1 mol SO3)
357.14 mol of H2SO4
Now calculate the for mass of 357.14 mol H2SO4 by using its molar mass of H2SO4:
molar mass H2SO4 = 98.079 g/mol
mass of H2SO4/1 tonne coal
=357.14 mol of H2SO4* molar mass H2SO4
mass of H2SO4/1 tonne coal
=357.14 mol of H2SO4* 98.079 g/mol H2SO4
= 3.50x10^4 g or 3.50x10^1 k g