Question
5
Color Observed Color Absorbed Wavelength Absorbed (nm) Energy (ev) Complex CoEDTA]2 violet een Enter a number [Co(NH3)6]3+ green violet 430 Fe(CN)6)3red red cyan500 [Fe(CN)613 Submit Answer Save P 3. + 14.28 points ShultzCE07 10E022. Calculate the concentration of the following complex ion (assume the volume does not change on addition of a solid). Co(H20)6)2* in a solution made by ading 0,.005 mol Co(NO3)2 to I L of a 0.03 M ethylenediamine solution [Co(H20)612+ in a solution made by adding 0.005 mol Co(NO3)2 to 1 L of a 0.03 M ethylenediamine solution ShultzCE07 10.E.026 Suppose 9.9 mg CuCl is added to 1 L of solution containing 0.1 M KCN. Assuming no change in volume when the CuCI is added, what are th
Explanation / Answer
As per stoichiometry,
1 mole of cobalt nitrate will react with three moles of ethylene diammine to give one mole of complex
Moles of ethylenediammine = molarity x volume = 0.03 x 1 = 0.03 moles
moles of cobal nitrate = 0.005
So moles of complex formed = 0.005 moles
concentration = moles / volume = 0.005 / 1 = 0.005 M