Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hi Expert! Please respond to all 3 parts: Thank you so much! The half-cells belo

ID: 906226 • Letter: H

Question

Hi Expert!

Please respond to all 3 parts:

Thank you so much!

The half-cells below are connected via a salt-bridge and potentiometer. What is the voltage read by the potentiometer when Aag-2.00 and Ava+-1.50? [[p.2891] Ag+ + 1 e- Ag (s) Eo= 0.7993 V va+ + 2 e-V(s.. Eo =-1.125 V A)1.912 V B)-0.326 V C) 0.313 V D) 937 V E)1.924 V 14-5 E and the Equilibrium Constant A galvanic cell with a large equilibrium constant has a cell potential A) negativ B) constant C) zeo voltage D) positiv E)variable 10. Calculate the equilibrium constant for the reaction between Sn metal and Zn2+ solution. Sn2+ + 2 e- Sn (s) E=-0.141 V Zn2+ + 2 e- Zn (s) E° =-0.762 V A) 9.86 × 10 B) .21 x 10-21 C) 3.37 x 1030 D) 3.18 x 10-11 E) 1.84 x 1015

Explanation / Answer

Answer – 8 ) We are given the , [Ag+] = 2.00 M, [V2+] = 1.50

Ag+ + 1e- ----->Ag(s) Eo = 0.7993 V

V2+ + 2e- -----> V(s) Eo = -1.125 V

We know high standard reduction potential means gets reduced .

So, V(s) -----> V2+ + 2e- Eo = 1.125 V

2Ag+ + 2e- ----->Ag(s) Eo = 0.7993 V

2 Ag+ (aq) + V(s) -----> V2+ + 2Ag(s)   Eocell = 1.92 V

We know

Ecell = Eocell – 0.0592/n * log [Ag+]2 / [V2+]

         = 1.92 V – 0.0592/ 2* log 2.00 / (1.50)2

         = 1.925 V

So answer is E) 1.924 V

9) We know in the galvanic cell cell potential are directly proportional to log of equilibrium constant, so as the large equilibrium constants correspond to large positive values

So, A galvanic cell with a large equilibrium constant has a positive cell potential

10) In this one we are given two half reaction

And we know the larger standard reduction potential act ad reduction , so the firs treaction is for reduction and second one for oxidation

Sn2+ + 2e- ------> Sn(s) Eo = -0.141 V

Zn(s) ---> Zn2+ + 2e- Eo = 0.762 V

So overall reaction is

Zn(s) + Sn2+ ---> Zn2+ + Sn(s) Eo = 0.621 V

We know formula

Eo = (0.0592 V/n) log K

0.621 V = (0.0592V / 2) * log K

0.621 = 0.0296 v * log K

So, log K = 20.97

So K = 9.8*1020

so answer is A) 9.8*1020