Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the pH at the equivalence point in the titration of 50.0 mL of 0.170 M

ID: 908005 • Letter: C

Question

Calculate the pH at the equivalence point in the titration of 50.0 mL of 0.170 M HCIO(aq) with 0.170 M KOH(aq). HClO + OH^- arrow ClO^- + H2O 1. Find the concentration of C10 2. Find the Kb of Cl0 3. Find the pH just as you would for a typical weak base problem. Step 1: At the equivalence point, all the HCIO has been converted to ClO^- in a 1:1 mole ratio. How many millimoles of ClO^- are present at the equivalence point? What is the total volume of solution at the equivalence point? Using your answers above, find the concentration of ClO^-.

Explanation / Answer

millimoles of HClO = 50 x 0.170

                              = 8.5

millimoles of KOH = 0.170 V

at equivalence point millimoles of acid = millimoles of base

8.5 = 0.170 V

V = 50 ml

total volume = 50 + 50 = 100 ml

at equivalencepoint = 100 ml volume

ClO - concentration = 8.5 / total volume

                               = 8.5 / 100

                               = 0.085 M

ClO - concentration = 0.085 M

ClO- is the salt of weak acid + strong base so

pH = 7 + 1/2 [pKa + logC]

pH = 7 + 1/2 [7.40 + log 0.085]

pH = 10.16