EXPERIMENT 19 Pre-Laboratory Questions 1. 25.000 grams of water at 0 grams of wa
ID: 908605 • Letter: E
Question
EXPERIMENT 19 Pre-Laboratory Questions 1. 25.000 grams of water at 0 grams of water at 45.00 C w calorimeter. Upon mixing specific heat 45.00 C was added to 25.00 grams of water at 20.30 C in a coffee cup mixing, the equilibrium temperature attained by the systern was 31.40 C. The t of water is 4.184 J/g C What is the calorimeter constant for the coffee cup calorimeter? 2. 25.00 mL of 1.00 M HCI is mixed with 25.00 mL of 1.00 M LiOH in the calorimeter (same calorimeter from Question 1). The initial temperature of the HCI and LiOH solutions is 20.50 C, and the equilibrium temperature of the reaction mixture is 38.50 C. Assume the density and the specific heat of the solution is the same as for water, 1.00 g/mL and 4.184 J/gC, respectively. a. Determine qsolution (heat absorbed or released by the reaction mixture)? 255Explanation / Answer
Multiple questions . Please split the rest of the parts.
1.
Let the calorimeter constant be C
Total heat lost
dH = m C dT
dH = 25g (4.184J/g-C)(45C -31.4C)
dH = 1422.56 Joules
Total heat gained
dH = m C dT
dH = 25g (4.184J/g-C)(31.4C - 20.3C)
dH = 1161.06 Joules
heat gained by calorimeter = (1422.56 - 1161.06) Joules = 261.5 Joules
thus Calorimeter constant = 261.5/(31.4-20.3) = 23.56 Joules / C