A.)Use simple equilibrium approaches to calculate the pH of a 2.1 x 10-8 M solut
ID: 910878 • Letter: A
Question
A.)Use simple equilibrium approaches to calculate the pH of a 2.1 x 10-8 M solution of KOH if the solution contains 0.007 M KCl.b) Calculate the pH of this solution taking activity coefficients into account.
c) What is the relative percent difference of the [H+] between the two methods (i.e., simple approach and using activities)?
d) What is the relative percent difference of the pH between the two methods? A.)Use simple equilibrium approaches to calculate the pH of a 2.1 x 10-8 M solution of KOH if the solution contains 0.007 M KCl.
b) Calculate the pH of this solution taking activity coefficients into account.
c) What is the relative percent difference of the [H+] between the two methods (i.e., simple approach and using activities)?
d) What is the relative percent difference of the pH between the two methods? A.)Use simple equilibrium approaches to calculate the pH of a 2.1 x 10-8 M solution of KOH if the solution contains 0.007 M KCl.
b) Calculate the pH of this solution taking activity coefficients into account.
c) What is the relative percent difference of the [H+] between the two methods (i.e., simple approach and using activities)?
d) What is the relative percent difference of the pH between the two methods?
Explanation / Answer
Ans: (a) pH = 14 - pOH = 14 + Log [OH-] = 14 + Log 2.1 - 8 = 6.32
Therefore pH = 6.32