Part A itm 22 , Binary compounds of alkali metals and hydrogen react with water
ID: 911088 • Letter: P
Question
Part A
itm 22 , Binary compounds of alkali metals and hydrogen react with water to liberate hydrogen gas. The hydrogen gas from the reaction of a sample of sodium hydride with an excess of water fills a volume of 0.500 L above the water. The temperature of the gas is 35 C and the total pressure is 765 mmHg .
a) Find the mass of hydrogen gas liberated.
b) Find the mass of sodium hydryide that reacted.
Part B
Itm 21 ,
a) The decomposition of 4.41 atm of HCl undergoes a decomposition by the following reaction:
2HCl(g)H2(g)+Cl2(g)
Determine the partial pressure of H2. (Assume 100% decomposition)
b) Determine the partial pressure of Cl2. (Assume 100% decomposition)
c) If this reaction were to take place, what would the total pressure of the system be upon complete decomposition of HCl.
Explanation / Answer
Part A.
a) PV = nRT
n = PV/RT
we have,
n = moles = ?
P = 765 mmHg = 1.00658 atm
V = 0.5 L
T = 35 oC = 35 + 273 = 308 K
R = 0.08205 L.atm/K.mol
Feed values,
n = 1.00658 x 0.5/0.08205 x 308
= 0.02 mols
moles = g/molar mass
mass of H2 gas liberated = 0.02 x 2.06 = 0.0412 g
b) 2 moles of NaH gives off 1 mole of H2 gas
mass of sodium hydride reacted = (0.02/2) x 24 = 0.24 g
Part B.
a) 2 moles of HCl gives 1 mole of H2
So, 4.41 atm HCl would give = 2.205 atm of H2 gas
b) 2 moles of HCl gives off 1 mole of Cl2
partial pressure of Cl2 = 2.205 atm
c) Total pressure of the system after complete decomposition of HCl would be,
Pressure = 4.41 atm