A graduated cylinder is filled to the 40.00mL mark with a mineral oil. The masse
ID: 913570 • Letter: A
Question
A graduated cylinder is filled to the 40.00mL mark with a mineral oil. The masses of the cylinder before and after the addition of the mineral oil are 124.966 g and 159.446 g, respectively. In a separate experiment, a metal ball bearing of mass 21.867 g is placed in the cylinder and the cylinder is again filled to the 40.00mL mark with the mineral oil. The combined mass of the ball bearing and mineral oil is 50.952 g. Calculate the density and radius of the ball bearing (volume of a sphere of radius r is 4/3r3).
Explanation / Answer
From 1st experiment,
volume of mineral oil = 40 mL
mass of mineral oil = 159.446 g - 124.966 g = 34.48 g
So, density of mineral oil = mass/ volume
= 34.48 g / 40 mL
= 0.862 g/mL <------Answer
From expriment 2:
mass of ball = 21.867 g
combined mass = 50.952 g
So,
mass of mineral oil = 50.952 - 21.867 = 29.085 g
since density of mineral oil = 0.862 g/mL
Volume of oil = mass / density
= 29.085 / 0.862
=33.741 mL
Total volume = 40 mL
Volume of ball = 40 - 33.741 = 6.259 mL
=6.259 cm^3
Volume = (4/3)*pi*r^3
6.259 = (4/3)*pi* r^3
r=1.143 cm
Radius is 1.143 cm <-----Answer