Initially, 0.200 mol of Hl is placed in a 5.00 L flask. The following equilibriu
ID: 914829 • Letter: I
Question
Initially, 0.200 mol of Hl is placed in a 5.00 L flask. The following equilibrium is established: 2Hl(g) H_2(g) + I_2(g). Once equilibrium is established, the flask was found to contain 0.124 mol of HI. Calculate the equilibrium concentrations of H_2 & I_2 and the equilibrium constant, K Boric Acid (monoprotic acid of type HA with K_a = 5.0 Times 10^-5) is titrated against NaOH(aq). Calculate the pH after 20.0 mL of 0.200 M NaOH(aq) has been added to 50.00 boric acid. Calculate the pH at the equivalence point.Explanation / Answer
3)
2HI ---> I2 + H2
Initial 0.2 0 0
Chagne -2x x x
Equilibrium 0.2-2x x x
Given
0.2-2x = 0.124 moles
so x = 0.038
so [I2] = moles / L = [H2] = 0.038 / 5 = 0.0076 M
[HI] = 0.124 / 5L = 0.0248
Kc = [H2] [ I2] / [HI]^2 = 0.0076 X 0.0076 / (0.0248)^2 = 0.0939
4) Boric acid will react with NaOH in 1:1 stoichiometric ratio
Moles of acid added = concentration x volume = 10 millimoles
Moles of base added = 20 X 0.2 = 4 millimoles
so moles of acid left = 10-4 = 6 millimoles
Concentraion of acid = moles of acid / total volume = 6 / 50 +20 = 0.0857
Let the boric acid is HA
so it will dissoicates as
HA --> H+ + A-
Ka = 5 X 10^-5 = [H+] [A-] / [HA]
let the dissociation of acid = x
so [H+] = x = [A-]
[HA] = 0.0857 - x
5 X 10^-5 = x^2 / (0.0857-x)
we can igonre x in denominator
5 X 10^-5 = x^2 / 0.0857
0.4285 X 10^-5 = x^2
x = [H+] = 2.07 X 10^-3
pH = -log[H+] = 2.68