Part A You are using a Geiger counter to measure the activity of a radioactive s
ID: 916081 • Letter: P
Question
Part A
You are using a Geiger counter to measure the activity of a radioactive substance over the course of several minutes. If the reading of 400. counts has diminished to 100. counts after 66.7 minutes , what is the half-life of this substance?
Part B
An unknown radioactive substance has a half-life of 3.20 hours . If 10.2 g of the substance is currently present, what mass A0 was present 8.00 hours ago?
Part C
Americium-241 is used in some smoke detectors. It is an alpha emitter with a half-life of 432 years . How long will it take in years for 37.0 % of an Am-241 sample to decay?
Explanation / Answer
Part A.
For a first order reaction,
ln[A] - ln[Ao] = -kt
with,
Ao = 400
A = 100
t = 66.7min
k = rate constant = ?
we get,
ln(100) - ln(400) = -k x 66.7
k = 0.021 min-1
half life,
t1/2 = 0.693/k = 0.693/ = 33.34 min
Part A.
[A] = 10.2
[Ao] = initial mass = ?
t1/2 = 3.2 h
k = 0.693/3.2 = 0.22 h-1
t = 8 h
we get,
ln(10.2) + 0.22 x 8 = ln[Ao]
[Ao] = 59.28 g
Part C.
t1/2 = 432 y
k = 0.693/432 = 1.60 x 10^-3 y-1
37% sample decay mean, remaining sample = 100-37 = 63%
t = ?
we get,
ln(63) - ln(100) = -1.60 x 10^-3 x t
t = 288.8 y