MasteringChemistry: C 10 stry.com General Chemistry 101 Section 5 For Practice 1
ID: 918995 • Letter: M
Question
MasteringChemistry: C 10 stry.com General Chemistry 101 Section 5 For Practice 10.5 previous | 21 of 60 ne For Practice 10.5 Part A When 1.542 g of liquid hexane (CeHi4) undergoes reaction in kJ/mol hexane. The heat capacity of the bomb calorimeter, determined in a separate experiment, is 5 combustion in a bomb calorimeter the temperature rises from 25.76 C to 38.94 °C. Find AErm for the calorimeter, determined in a separate experiment, is 5.80 kJ C Express your answer using three significant figures. kJ/mol 3.789 103 Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining ContinueExplanation / Answer
Heat gained by the calorimeter = heat capacity x rise in temperature
= 5.80 kJ/ C x (38.94 - 25.76) C = 76.44 kJ
Now molecular mass of hexane = 86 g/ mol
hence heat of the reaction =.76.44 x 86/ 1.542 kJ/mol = 4263.41 kJ/ mol