Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Metallic magnesium can be made by the electrolysis of molten MgCl 2 . (a) What m

ID: 919303 • Letter: M

Question

Metallic magnesium can be made by the electrolysis of molten MgCl2.

(a) What mass of Mg is formed by passing a current of 4.20 A through molten MgCl2 for 3.90 days? g
(b) How many minutes are needed to plate out 14.60 g Mg from molten MgCl2 using 5.50 A current?
min

A voltaic cell is constructed that uses the following reaction and operates at 298 K.
(Ered Ni+2 is -0.277)

(a) What is the emf of this cell under standard conditions?
V
(b) What is the emf of this cell when [Ni2+] = 3.07 M and [Zn2+] = 0.183 M?
V
(c) What is the emf of the cell when [Ni2+] = 0.190 M and [Zn2+] = 0.852 M?
V

Explanation / Answer

Substitute the given values in a relation ,

w = z c t ----------------------( Derived using Faraday's First Law of electrolysis )

where , w = weight of the substance deposited / liberated during electrolysis [ to be calculated in this case ] ,

-------------- c = current in amperes ( given as 4.2 amperes )

----------- , z - electrochemical equivalent weight of Magnesium* = Equivalent wt. / Faraday = 12 / 96500

*[ note that equivalent weight of magnesium is 12 ]

------------, t = time in seconds given as 3.9 days [ ie.= ( 3.9 x 24 x 60 x 60 ) ] seconds

Thus , weight of magnesium deposited = ( 12 x 4.2 x 3.9 x 24 x 60 x60 ) / 96500

----------------------------------------------------------- = 175.9874 gms

-------------------------------------------------------- or, = 0.176 Kgs

b ) Again, using the same relation [ w = zct ] , we calculate the desired time to deposit 14.60 gms of magnesium ( ie. z = 14.60 gms ) using 5.5 A current ( ie c = 5.5 amperes )

So, 14.60 = ( 12 x 5.5 x t ) / 96500

solving for t ( ie. time in seconds ) we get , t = 21346.97 seconds ,

or equal to 21346.97 / 60 = 355.78 minutes

**********************************************************************************************************************************

Hint for the other question -

a ) Write cell composition to determine anode & cathode separately,

------ use relation Eo(cell)   = ER  - EL & substitute given values of reduction electrode potentials for ER and EL   separately to calculate desired EMF of the Cell.

b & c ) Apply Nerns't equation to calculate Electrode potential or emf of the cell under given concentrations.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Please post the second / other question separately for details ,as a fresh question. Glad to help you.