Please explain all answers 1) A solution was prepared by dissolving 6.45 g potas
ID: 925485 • Letter: P
Question
Please explain all answers
1)
A solution was prepared by dissolving 6.45 g potassium chloride in 86.77 g water. What is the concentration in weight percent for this saline solution?
2) A solution was prepared by adding 1.5283 g of potassium hydroxide to a 100 mL volumetric flask. What is the concentration of potassium hydroxide in moles per liter?
3)Using a pipet, 10 mL of a 0.6505 M acetic acid solution was placed in a 50 mL volumetric flask and the flask filled to the mark with water. What is the concentration of the new, diluted solution?
Explanation / Answer
1)
% ww = mass of solute / mass of solution *100
note that mass of solution = mass of solvet + mass of solute (i.e. water and potassium salt)
% ww = 6.45 / (6.45+86.77) * 100 = 6.9191%
2)
m = 1.5283 g of KOH
V = 100 ml = 0.1 L
M= mol /L
find moles
mol = mass/MW = 1.5283/56.1056 =0.02723 mol
then
M= mol /L = 0.02723 /0.1 = 0.02723 M
3)
V1 = 10 ml of M1 = 0.06505
V 2= 50 ml
apply dilutoin law
M1*V1 = M2*V2
M2 = M1*(V1/V2) = 10/50*0.6505 = 0.1301M