Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal has mass of 112 grams. It is dropped into a graduated cylinder containin

ID: 928035 • Letter: A

Question

A metal has mass of 112 grams. It is dropped into a graduated cylinder containing 30.00 mL of water. The water raises to 39.50 mL. Determine the density. 2.86 g/cm^3 3.74 g/cm^3 10.6 g/cm^3 10.8 g/cm^3 11.8 g/cm^3 Determine the molarity of a NaOH solution is 23.73 ml, of the NaOH solution required 0.5816 grams of KHP (MM 204.2) for standardization. The reaction is shown below. NaOH + KHP rightarrow KNaP+H_2O 0.06825 M 0.1200 M 0.1342 M 0.2208 M 0.3116 M Calculate the Molarity of a solution that contains 70.0 grams of H_2SO4 (MM = 98 g/mol) in mL of water. 2.55 M 6.84 M 8.62 M 9.78M 11.8 M

Explanation / Answer

1.

Density = mass/volume =

                 = 112 g /(39.50-30.00) = 11.8 g/cm3

2.

0.5816 g/204.2g/mol = 0.00285 mol KHP and also NaOH (according to the reaction equation)

0.00285 mol / 0.02373L = 0.120 mol/L

3.

70g/98 g/mol = 0.714 mol H2SO4

0.714 mol / V in L = …….mol/L   (I don’t see the volume value in your image).