Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I keep going through this problem in my homework, but I cannot get the right ans

ID: 928329 • Letter: I

Question

I keep going through this problem in my homework, but I cannot get the right answer. I believe I am messing up on a small step. Any help?


14. An industrial chemist introduces 1.5 atm H2 and 1.5 atm CO2 into a 1.00-L container at 25.0°C and then raises the temperature to 700.0°C, at which Keq = 0.534:
H2(g) + CO2(g) H2O(g) + CO(g)
How many grams of H2 are present after equilibrium is established?

Set up the usual table of concentrations. You'll need to use the gas law to do some conversions here.

Explanation / Answer

H2(g) + CO2(g) H2O(g) + CO(g)

Raising the T from 25 C (298 K) to 700 C (973 K) increases the pressure of each gas by:

1.5 atm x (973 K / 298 K) = 4.89 atm

Kc = Kp because the moles of product equals the moles of reactants.

At equilibriuim, the amounts are
P(H2) = 4.89 - x
P(CO2) = 4.89 - x
P(H2O) = x
P(CO) = x

Kc = Kp = .534 = (x)(x) / [(4.89 - x)(4.89 - x)]
Take the square root of each side
(.534)^0.5 = x / (4.89 - x)
x = 0.731 (4.89 - x)
x = 3.56 - 0.731 x
1.731x = 3.56
x = 3.56 / 1.731 = 2.05 atm

P(H2) at equilibriuim = 4.89 - 2.05 = 2.83 atm
P(CO2) at equilibrium = 4.89 - 2.05 = 2.83 atm

PV = nRT
n = PV/RT = [(2.83 atm)(1.00 L)] / [(0.08206 L atm/K mol)(973 K)] = 0.0354 mol H2

0.0354 mol H2 x (2.00 g / 1.00 mol) = 0.07 g H2 ................... Answer