Heats of reaction. Finish the following calculations. Delta H = (m)(delta T)(Cs)
ID: 928541 • Letter: H
Question
Heats of reaction. Finish the following calculations. Delta H = (m)(delta T)(Cs) A 250 g sample of lead (specific heat capacity = 0.129J/g C) has an initial temperature of 22.0 degree C. What is the final temperature when 2.75kJ of heat arc added to the lead? When 289.9g Au at 150 degree C (specific heat capacity = 0.128J/g C) is dropped into water at 20.0 degree C (specific heat capacity = 4.184J/g C), a final temperature of 30.6 degree C is reached. How many grams of water were in the container?Explanation / Answer
Heats of reaction. Finish the following calculations. Delta H = (m)(delta T)(Cs)