Infrared radiation has wavelengths of roughly from 700 nm to 1 mm. If a certain
ID: 929607 • Letter: I
Question
Infrared radiation has wavelengths of roughly from 700 nm to 1 mm. If a certain infrared wave has a wavelength of 3,733 nm, what is the energy of one of its photons in J? Once you have the value, take its log (base 10) and enter that with three decimal places as your answer. Do not enter units.
Infrared radiation has wavelengths of roughly from 700 nm to 1 mm. If a certain infrared wave has a wavelength of 3,733 nm, what is the energy of one of its photons in J? Once you have the value, take its log (base 10) and enter that with three decimal places as your answer. Do not enter units.
A: -19.2734 ± 1%Explanation / Answer
E = hc/WL
WL = 3733 nm = 3.7*10^-6 m
calculate Energy per 1 photon
h = 6.626*10^-34 planck constant
c = 3*10^8 ms/s
E = hc/WL
E = (6.626*10^-34)(3*10^8)/(3733*10^-9) = 5.324*10^-20
log(E) = log(5.324*10^-20) = -19.273