Liquid sodium is been considered as an engine coolant. How many grams of liquid
ID: 931249 • Letter: L
Question
Liquid sodium is been considered as an engine coolant. How many grams of liquid sodium (minimum) are needed to absorb 9.40 MJ of energy (in the form of heat) if the temperature of the sodium is not to increased by more than 10.0°C? Use Cp=30.8J/(Kxmol) for Na(l) at 500 K. Liquid sodium is been considered as an engine coolant. How many grams of liquid sodium (minimum) are needed to absorb 9.40 MJ of energy (in the form of heat) if the temperature of the sodium is not to increased by more than 10.0°C? Use Cp=30.8J/(Kxmol) for Na(l) at 500 K.Explanation / Answer
Use the following equation to solve the problem
Heat energy absorbed = m X Cp X T
m = mass of substance (in moles)
Cp = specific hea at constant Pressure
Cp = 30.8J/Kmol
T = temperature difference(10oC given )
9.4 X 106 = m X 30.8 X 10
m = 30519.5 moles = 30519.5 X 23 = 701492.53g = 701.49Kg
Molar mass of Na = 23g