Consider the following reaction for which K = 1.60 x 10-7 at some temperature: 2
ID: 936674 • Letter: C
Question
Consider the following reaction for which K = 1.60 x 10-7 at some temperature: 2 NOCI (g) 2NO (g) + Cl2(g) In a given experiment, 0.889 moles of NOO(g) were placed In an otherwise empty 2.14 L vessel. Complete the following table by entering numerical values in the Initial row and values containing the variable "x" in the Change and Equilibrium rows. Define 2x as the amount (moJ/l) of NOCI that reacts to reach equilibrium. Include signs in the Change column to indicate a gain or loss of concentration. (Omit units, use 3 sig.fig. and write concentrations less than 1 as 0.###, not as .###. If nothing is present Initially, enter 0 for the molarity.)Explanation / Answer
K = [NO][Cl2]/[NOCl]
1.6 x 10-7 = (2x)(x) / (0.415 - 2x)
x = 1.82 x 10-4 M = [NO]eq