Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the electronic transition from n = 4 to n = 1 in a hydrogen atom, and s

ID: 938423 • Letter: C

Question

Consider the electronic transition from n = 4 to n = 1 in a hydrogen atom, and select the correct statement below: A photon of 97 nm wavelength and 2.05x10-18 J energy was emitted from the hydrogen atom in this electronic transition. A photon of 97 nm wavelength and 2.05x10-18 J energy was absorbed by the hydrogen atom in this electronic transition. A photon of 122 nm wavelength and 1.64x10-18 J energy was emitted from the hydrogen atom in this electronic transition. A photon of 122 nm wavelength and 1.64x10-18 J energy was absorbed by the hydrogen atom in this electronic transition.

Explanation / Answer

The correct statement is the first one

A photon of 97 nm wavelength and 2.05x 10-18 J of energy was emitted during the transition.

Since the electron is jumping from n=4 to n=1 , that is from higher level to lower level , energy will be emitted in the form of radiation.

energy emitted = E4  - E1 =- 2.18x 10-18 /16 -(- 2.18x 10-18 )

= +2.04x 10-18J

We know hc/ wavelength = energy and substituting the values of h=6.623x10-34 Jsec and c=3.0x108m/sec

we get wavelength = 96.8 nm