Consider the gas-phase reaction, Cl2(g) + Br2(g) 2 BrCl(g), for which Kp = 32 at
ID: 945555 • Letter: C
Question
Consider the gas-phase reaction, Cl2(g) + Br2(g) 2 BrCl(g), for which Kp = 32 at 500 K. If the mixture is analyzed and found to contain 0.31 bar of Cl2, 0.52 bar of Br2 and 2.2 bar of BrCl, describe the situation:
Within 1 decimal place, Q = K and the reaction is at equilibrium
Q > K and more reactants will be made to reach equilibrium.
Q > K and more products will be made to reach equilibrium.
Q < K and more reactants will be made to reach equilibrium.
Q < K and more products will be made to reach equilibrium.
1.Within 1 decimal place, Q = K and the reaction is at equilibrium
2.Q > K and more reactants will be made to reach equilibrium.
3.Q > K and more products will be made to reach equilibrium.
4.Q < K and more reactants will be made to reach equilibrium.
5.Q < K and more products will be made to reach equilibrium.
Explanation / Answer
Q= (pBrCl)^2 / pCl2 * pBr2
=2.2*2.2/0.31*0.52 = 30.025
as K=32 and Q =30
Q<K
If Q < K, then the reaction will shift right, and therefore, more products will be made
hence,answer=5 Q < K and more products will be made to reach equilibrium.