Consider the formation of hydrogen fluoride: H 2 (g) + F 2 (g) 2HF(g) 1) If a 1.
ID: 949265 • Letter: C
Question
Consider the formation of hydrogen fluoride:
H2(g) + F2(g) 2HF(g)
1) If a 1.5 L nickel reaction container (glass cannot be used because it reacts with HF) filled with 0.0077 M H2 is connected to a 4.0 L container filled with 0.029 M F2. The equilibrium constant, Kp, is 7.8 x 1014 (Hint, this is a very large number, what does that imply?) Calculate the molar concentration of HF at equilibrium.
2) Suppose a 3.00 L nickel reaction container filled with 0.0098 M H2 is connected to a 4.00 L container filled with 0.229 M F2. Calculate the molar concentration of H2 at equilibrium.
Explanation / Answer
H2(g) + F2(g) 2HF(g)
Moles of H2 present = molarity*volume of solution in litres = 0.0077*1.5 = 0.01155
Moles of F2 = molarity*volume of solution in litres = 0.029*4 = 0.116
Now, after the containers are joined, total volume of the solution = 5.5 L
molar concentration of H2 = 0.01155/5.5 = 0.0021
molar concentration of F2 = 0.116/5.5 = 0.021
Now, Kp = Kc*(R*T)n ; where n = moles of gaseous products - moles of gaseous reactnts in the balanced reaction = 0
Thus, Kp = Kc
Now, let at eqb. [H2] = [F2] = 0.021 - x ; [HF] = 2x
Thus, Kc = [HF]2/{[H2]*[F2]}
or, 7.8*1014 = (x/0.021-x)2
or, x = 0.02099
Thus, [H2] at eqb. = 0.0001 M