Consider this situation to answer question 1-5. Two balloons are inflated with 2
ID: 949746 • Letter: C
Question
Consider this situation to answer question 1-5. Two balloons are inflated with 2.0 mol of Helium (MM - 4 gAnol) and 2.0 mol of Argon (MM = 40 g/mol) respectively. The external pressure and temperature are 1.00 atm and 298 K. How will the mass of the Argon balloon compare to the mass of the Helium balloon? 10 times heave 10 times lighter same masses more info needed none of the above How will the volume of the Argon balloon compare to the volume of the Helium balloon? 10 times larger 10 times smaller same volumes more info needed none of the above How will the volume of the Argon balloon compare to the density of the Helium balloon? 10 times higher 10 times lower same densities more info needed none of the above How will the volume of the Argon balloon compare to the volume of the Helium balloon, if both balloons are dipped into liquid nitrogen (T = 77 K)? 10 times larger 10 times smaller same volumes more info needed none of the above How will the density of the Argon balloon compare to the density of the Helium balloon, if both balloons are dipped into liquid nitrogen (T = 77 K)? 10 times higher 10 times lower same densities more info needed none of the aboveExplanation / Answer
1)
we know that
mass = moles x molar mass
so
mAr / mHe = 2 x 40 / 2 x 4 = 10
so
A) 10x heavier
2)
we know that
PV = nRT
V = nRT / P
here
n , R , T , P are same for both
so
volumes are same
C) same volumes
3)
we know that
density = mass / volume
volumes are same
so
d Ar / dHe = mAr / mHe
dAr / dHe = 10
so
A) 10x higher
4)
the temperature decrease is same
so
PV = nRT will be same
so
both the volumes will be same
C) same volumes
5) similarly for density
A) 10 x higher