Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following system at equilibrium where H° = -108 kJ, and Kc = 77.5,

ID: 951713 • Letter: C

Question

Consider the following system at equilibrium where H° = -108 kJ, and Kc = 77.5, at 600 K. CO(g) + Cl2(g) COCl2(g)

If the VOLUME of the equilibrium system is suddenly decreased at constant temperature:

The value of Kc:

A. increases. B. decreases. C. remains the same.

The value of Qc:

A. is greater than Kc. B. is equal to Kc. C. is less than Kc.

The reaction must:
A. run in the forward direction to reestablish equilibrium. B. run in the reverse direction to reestablish equilibrium. C. remain the same. It is already at equilibrium.

The number of moles of Cl2 will:

A. increase. B. decrease. C. remain the same.

Explanation / Answer

CO(g)   + Cl2(g)   ------------> COCl2(g)

If the VOLUME of the equilibrium system is suddenly decreased at constant temperature

The value of Kc   remains the same

The value of Qc is less than Kc

The reaction must run in the forward direction to reestablish equilibrium

The number of moles of Cl2 will decrease.