Could you please resolve this problem for all parts a , b and c ? Please show me
ID: 956068 • Letter: C
Question
Could you please resolve this problem for all parts a , b and c ? Please show me the steps ...! 14.Suppose you are given a mixture of cobalt nitrate, mag given a mixture of cobalt nitrate, magnesium sulfate, and naphthalene. After separating a 3.15 g sample of this mixture, you recover 1.02 g of cobalt nitrate, 0.99 g of magnesiu sulfate, and 0.86 g of naphthalene. a) What is the percent of naphthalene in the original mixture? b) What is your total percent recovery? AS c) What could be a reason for such a small recovery percentage?Explanation / Answer
To get the percentage of naftalene in original mixture, we know that 3.15 grams is the real 100% of mixture, and we have 0.86 grams of naftalene:
0.86 grams of naftalene = x%
3.15 grams = 100%
Percent naftalene = 27.3% naftalene
To get total percent recovery, we add the percentages of all components:
For cobalt nitrate:
(1.02 * 100) / 3.15 = 32.38% cobalt nitrate
For Magnesium sulfate:
(0.99 * 100) / 315 = 31.43%
Total percent recovery = 32.38% + 31.43% + 27.3% = 91.1%
We get small percentage maybe due to incomplete reaction to isolate the components so we can measure, we may also had lost some mass on measurements, or there were impurities in the sample.