Convert the following voltages. Assume the silver-silver chloride and calomel re
ID: 958257 • Letter: C
Question
Convert the following voltages. Assume the silver-silver chloride and calomel reference electrodes are saturated with KCl, giving cell potentials of 0.197 V and 0.241, respectively.
(a) If an electrode has a potential of 0.730 V with respect to a standard hydrogen electrode (S.H.E.), what is the potential with respect to a silver-silver chloride electrode?
(b) If an electrode has a potential of –0.137 V with respect to a silver-silver chloride electrode, what is the potential with respect to a S.H.E.?
(c) If an electrode has a potential of –0.173 V with respect to a saturated calomel electrode (S.C.E.), what is the potential with respect to a S.H.E.?
(d) If an electrode has a potential of 0.022 V with respect to a silver-silver chloride electrode, what is the potential with respect to a S.C.E.?
(e) If an electrode has a potential of –0.035 V with respect to a S.C.E., what is the potential with respect to a sliver-silver chloride electrode? Please explain why you use which number for each of the problems
Explanation / Answer
a) Potential w.r.t silver-silver chloride electrode = 0.73 - 0.197 = 0.533 V
b) Potential w.r.t SHE = -0.137 + 0.197 = 0.06 V
c) Potential w.r.t SHE = -0.173 + 0.241 = 0.068 V
d) Potential w.r.t SHE = 0.022 + 0.197 = 0.219 V
Thus, potenial w.r.t calomel electrode = 0.219 - 0.241 = -0.022 V
e) Potential w.r.t SHE = -0.035 + 0.241 = 0.206
Thus, potential w.r.t silver-silver chloride electrode = 0.206 - 0.197 = 0.009 V