Mastering Chemisry Part A A volume of 95.0 mL of H2O is initially at room temper
ID: 962223 • Letter: M
Question
Mastering Chemisry
Part A A volume of 95.0 mL of H2O is initially at room temperature (22.00 °C). A chilled steel rod at 2.00 C is placed in the water. If the final temperature of the system is 21.30 steel bar? , what is the mass of the Use the following values specific heat of water = 4.18 J/ (g·°C) specific heat of steel 0.452J/(g. °C) Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. mass of the steelValue Units Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part B The specific heat of water is 4.18 J/ (g·°C). Calculate the molar heat capacity of water. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. molar heat capacity for water = 1 Value Units Submit Hints My Answers Give Up Review PartExplanation / Answer
Part A)
Given data:
1)For Water : Volume = 95 mL
Hence mass(mw) = 95 g…..(since density of water = 1 g/mL)
Specific heat of water (Cw) = 4.18 J/g.0C
Initial temperature (Ti) = 22 0C
Fitial temperature (Tf) = 21.30 0C
Hence, T = (Tf) -(Ti) = 21.30 – 22 = - 0.50 0C
Let us calculate heat evolved by water Qw = ?
Formual, -Q = m x C x T………(-ve sign indicate heat evolved)
-Qw = mw x Cw x T
-Qw =95 x 4.18 x (-0.50)
-Qw = -198.55 J
Qw = 198.55 J
Heat evolved by water Qw = 198.55 J.
Now
Heat gained by steel rod(Qs) = Heat evolved by water (Qw) = 198.55 J
For steel rod,
Ti = 2 0C
Tf = 21.30 0C
T = 21.30 – 2 = (Tf) -(Ti) =19.50 0C
Specific heat of steel Cs = 0.452 J/g. 0C
Mass of steel (ms) = ?
Formula,
Qs = ms x Cs x T
198.55 = ms x 0.452 x 19.50
198.55 =ms x 8.814
ms = 198.55 / 8.814
ms = 22.53 g
Mass of the steel rod = 22.53 g
=====================xxxxxxxxxxxxxxxx====================
Part B
Sp. Heat of water = 4.18 J/g. 0C
Molar mass of water = 18 g
Molar heat capacity = ?
Fromula,
Molar heat capacity = sp. Heact x molar mass
Hence,
Molar heat capacity of water = sp. Heat of water x molar mass of water,
Molar heat capacity of water = 4.18 x 18
Molar heat capacity of water = 75.25 J/ 0C mole.
=================xxxxxxxxxxxx==================xxxxxxxx=========================
v