Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the [OH - ] of 119.56 mL of a buffer initially consisting of 0.1234 M

ID: 962269 • Letter: C

Question

Calculate the [OH-] of 119.56 mL of a buffer initially consisting of 0.1234 M H2NCH2COOH and 0.0985 M H2NCH2COONa after addition of 0.0026 mol of NaOH. Assume that no volume change occurs after addition of the base. The Ka of H2NCH2COOH is 4.50e-3

2.613e-12

1.184e-12

3.826e-3

1.774e-12

please show working

Calculate the [OH-] of 119.56 mL of a buffer initially consisting of 0.1234 M H2NCH2COOH and 0.0985 M H2NCH2COONa after addition of 0.0026 mol of NaOH. Assume that no volume change occurs after addition of the base. The Ka of H2NCH2COOH is 4.50e-3

2.613e-12

1.184e-12

3.826e-3

1.774e-12

Explanation / Answer

when 0.0026 moles of NaOH is added, H2NCH2COOH reacts

H2NCH2COOH+NaOH----> H2NCH2COONa +H2O

this increases moles of  H2NCH2COONa and decreases moles of H2NCH2COOH.

moles of H2NCH2COOH in 119.56ml of 0.1234M= 0.1234*119.56/1000=0.015

moles of NaOH= 0.0026 moles, moles of NH2CH2COOH remaining= 0.015-0.0026=0.0124

moles of NH2CH2COONa= initial moles+ moles formed during reaction= 0.0985*119.56/1000+0.0026 =0.0117+0.0026 =0.0143 moles

Concentrations : NH2CH2COOH= 0.0124/0.11956=0.1037M NH2CH2COONa= 0.0143/0.11956=0.119

pH= pKa+ log {[NH2CH2COONa]/ [NH2CH2COOH]}

pKa= -log(4.5/1000)= 2.346, pH= 2.346+log [0.119/0.1037) =2.41

pOH= 14-pH= 14-2.41=11.59, [OH-] =10(-11.59)= 2.57*10-12 ( A is the correct answer)

PH= 2.346+log(0.119