If the pH of a solution is 6.30, what are the molar concentrations of H^+(aq), a
ID: 963425 • Letter: I
Question
If the pH of a solution is 6.30, what are the molar concentrations of H^+(aq), and pOH in the solution? a) 5.0 times 10^-7 M and 7.7 b) 7.0 times 10^-7 M and 10 c) 5.0 times 10^-17 M and 11 d) 4.0 times 10^-9 M 14). Lactic acid, HC_3H_5O_3, has one acidic hydrogen. A 0.10 M solution of lactic acid has a 2.44. Calculate K_a. a) 5.32 times 10^-4 b) 1.32 times 10^-4 C) 7.32 times 10^-4 d) 3.32 times 10^-4 15). Calculate the percent ionization of 0.10 M butanoic acid (K_a= 1.5 times 10^-5) in a solution containing 0.050 M sodium butanoate. A)0.05% b) 0.09% c) 2.0% d) 0.03%Explanation / Answer
13
pH = -log(H+)
[H+] = 10-pH = 10-6.3 = 5.0 x 10-7
pH + pOH = 14
pOH = 14- pH = 14-6.3 = 7.7
option A is correct answer
14
here you have given 4.4 but what is this value?
15
construct the ICE table you will get the following equation
Ka = [x][x] / [0.1-x]
1.5x 10-5 = x2 / 0.1-x
x2 + x 1.5 * 10-5 - 1.5 x 10-6 =0
solve the quadratic equation
x =0.001217 = [H3O+]
% of ionisation = concentration of H3O+ / total concentration
% of ionisation = (0.001217 M / 0.1 M) x 100
= 1.217 %