Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please answer the following questions and show your work! How many mole of NaCl

ID: 975180 • Letter: P

Question

Please answer the following questions and show your work!

How many mole of NaCl are contained in 0.2570 L of a 37.5 mM totulion of NaCI 1.46 * 10^-1 mole 9.64 * 10^-3 mole 278.0 mole 126.5 mole 6.85 mole Given an aqueous stock solution that is 7.47% by weight (w/v) lead(ll)chloride, how many milliliters of ilui solution must you take to obtain 8.65 g of PbCl_2 116 ml. 115.8 mL. 86.36 mL. 86.4 mL It is not possible to obtain 8.65 g of 7.47% stock solution of PbCl_2 Given that the molar mass of Pb is 207.19 g/mol and Cl is 35.453 g/mol. what is the molar concentration of the solution in problem 2 0.268 M 0.308 M 0.536 M 0.616.M 2.08 * 10^1 M Which of the following is the conjugate hose of the H_2Po_4,ion H_2PO_4 H_2PO_4 HPO_4 PO_4 O_4 The pOH of a glamss of your favorite energy drink is 9.47. What is the concentration hydronium (H^+)ions present in this solution 4.53 * 10^-4 M 2.95 * 10^-3M 3.0 * 10^3 M 3.39 * 10^12 M 3.4 * 10^-10 M

Explanation / Answer

1)
M = 37.5 mM = 0.0375 M
V = 0.2570 L

Moles of NaCl = M*V
= 0.0375 * 0.2570
= 9.64*10^-3 mol
Answer: B

I am allowed to answer only 1 question at a time.Please ask others as different questions