Need help with these two post-lab questions from our lab 909 in chemistry 2, dea
ID: 976452 • Letter: N
Question
Need help with these two post-lab questions from our lab 909 in chemistry 2, dealing with determining the thickness of zinc on galvanized washers. 5. On a separate sheet of paper, write a report to the president of Consolidated Metal summarizing your laboratory class results and either supporting or rejecting their bid for the government contract 6. The electroplating process used by Consolidated Metal is designed to galvanize 200 washers per batch with each washer having an average 0.35 g zinc coating, If Consolidated uses an electrical current of 175 amperes(A), how many hours will it take to produce the 250,000 washers required by the government contract? Useful information: 1 A current- 1 coulomb(C) charge/s 1 mol electrons/96,485 C 2 mol electrons/1 mol ZnExplanation / Answer
0.35 g of Zn per washer
250,000 washers have = 250,000 x 0.35 = 87500 g Zn
moles of Zn = 87500/65.38 = 1338.33 mols
moles of electron = 1338.33 x 2 = 2676.66 mol e-
Coulombs required = 2676.66 x 96485 = 2.58 x 10^8 C
time required = 2.58 x 10^8/175 = 1474.286 s = 409.52 h