Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chloroacetic acid (CH2Cl-COOH) is a weak acid with a pKa of 2.85 How many mL of

ID: 976677 • Letter: C

Question

Chloroacetic acid (CH2Cl-COOH) is a weak acid with a pKa of 2.85 How many mL of 1.054 M KOH do you need to completely react all the protons of 42.00mL of a 0.2890 M Chloroacetic acid solution. (To make the Chloroacetic acid solution a number of moles of pure Chloroacetic acid were dissolved in water Chloroacetic acid (CH2Cl-COOH) is a weak acid with a pKa of 2.85 How many mL of 1.054 M KOH do you need to completely react all the protons of 42.00mL of a 0.2890 M Chloroacetic acid solution. (To make the Chloroacetic acid solution a number of moles of pure Chloroacetic acid were dissolved in water

Explanation / Answer

moles of chlororacetic acid present = molarity*volume of solution in litres = 0.289*0.042 = 0.01214

Thus, moles of KOH required = moles of chloroacetic acid = 0.01214

Volume of KOH required = moles/molarity = 0.01214/1.054 = 0.01152 litres = 11.516 ml