Solve with shown work. 1. A graduated cylinder is filled to 20.00 ml with water.
ID: 977525 • Letter: S
Question
Solve with shown work.
1. A graduated cylinder is filled to 20.00 ml with water. A rubber stopper of mass 2.72 is placed in the cylinder and the water level rises to 25.05. What is the density of the stopper?
2. A calorimeter's temperature was raised from 23.75 oC to 48.23 oC by the addition of 490.3 J of heat. What is the heat capacity of the calorimeter (in J/K)?
3. A student adds 97.1 grams of metal at 95.0 oC to a calorimeter with a heat capacity 23.2 J/K, filled with 95.0 g of water at 23.0 oC. If the final temperature of the system is 27.0 oC what is the the specific heat of the metal (J/gK)?
Explanation / Answer
1. Calculate the volume of the stopper:
V = 25.05-20 = 5.05 mL
Now density:
d = 2.72 g / 5.05 = 0.5386 g/mL
2. Q = Cp(Tf-Ti)
Cp = Q/Tf-Ti
Tf = 48.23+273.15 = 321.38 K
Ti = 23.75+273.15 = 296.9 K
Cp = 490.3 / (321.38-296.9)
Cp = 20.02 J/K
Question 3 post it in another question thread cause I have a doubt with that.
Hope this helps