Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A).N 2 O is a greenhouse gas. Draw the IR active vibrations of N 2 O. The freque

ID: 982408 • Letter: A

Question

A).N2O is a greenhouse gas. Draw the IR active vibrations of N2O. The frequency of the bending vibration is 596 cm-1, calculate the wavelength of light that N2O can absorb due to this vibration (show your working). (6 marks)

B).The FDA (Food and Drug Administration in the USA) sets a limit of 5 ppm (5 mg kg-1) for the DDT content of fish. What mass of fish would an adult weighing 80 kg need to consume    to reach their LD50, assuming the fish was contaminated to this limit?(6 marks)

C).The bioconcentration factor (BCF) of DDT is often expressed in a logarithmic form, so log10 BCF = 5. A river was sampled and its water was found to have a DDT concentration of 0.025 ppm. Based on this, what is the concentration of DDT expected to be found in the fat of an organism living in the river? (6 marks).

Explanation / Answer

A. Given the frequency of vibration = 596 s-1

Wavelength of light = 1.6785 X 10^(-3) cm

B. limit on DDT = 5 mg kg-1

therefore the mass of fish that can be consumed = 400mg

C. the logarithmic relation nt clear