Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Millie Mole prepared a solution by taking 2.00mL of 15.0 mM aqueous bromthymol b

ID: 982870 • Letter: M

Question

Millie Mole prepared a solution by taking 2.00mL of 15.0 mM aqueous bromthymol blue solution, and mixing it with 8.00 ml of Dl water. What was the concentration of bromthymol blue in the final solution? Assume that the volumes simply add to give the total volume of the solution. Bob Cat made a series of standard solutions of aqueous potassium permanganate, KMnO_4. His Solution had a concentration of 0.0030 M. Each standard solution was made by mixing a portion of the stock solution with Dl, water, as shown in the table below. Calculate the concentration of each standard solution,

Explanation / Answer

1)

V = 2 ml

M = 15*10^-3 M

V = 8 ml water

VT = V1+V2 = 2+8 = 10 ml

Apply dilution law

M1V1 = M2V2

then

M2 = M1*V1/M2

M2 = (15*10^-3)*2/(10) = 0.003 M

or 3 mM