For the decomposition of a peroxide, the activation energy is 17.4 kJ/mol. The r
ID: 984525 • Letter: F
Question
For the decomposition of a peroxide, the activation energy is 17.4 kJ/mol. The rate constant at 25°C is 0.027 s-1. What is the rate constant at 45°C?
For the decomposition of a peroxide, the activation energy is 17.4 kJ/mol. The rate constant at 25°C is 0.027 s-1. At what temperature will the rate constant be 35% greater than the rate constant at 25°C?
For the decomposition of a peroxide, the activation energy is 17.4 kJ/mol. The rate constant at 25°C is 0.027 s-1. At what temperature will the rate constant be 35% greater than the rate constant at 25°C?
Explanation / Answer
Using Arrhenius equation,
ln(k2/k1) = Ea/R[1/T1 - 1/T2]
with,
k1 = 0.027 s-1
k2 = ?
T1 = 25+273 = 298 K
T2 = 45+273 = 318 K
Ea = 17.4 kJ/mol
R = constant
we get,
ln(k2/0.027) = 17400/8.314 (1/298 - 1/318)
rate constant at 45 oC = k2 = 0.042 s-1
With,
k2 = 0.027 + 0.35 x 0.027 = 0.03645 s-1
T2 = ?
we get,
ln(0.03645/0.027) = 17400/8.314 (1/298 - 1/T2)
thus, at T2 = 311.30 K rate constant will be 35% greater than the rate constant at 25 oC