CHEM HELP!!! PLEASE HELP The integrated rate laws for zero-, first-, and second-
ID: 985685 • Letter: C
Question
CHEM HELP!!! PLEASE HELP
The integrated rate laws for zero-, first-, and second-order reaction may be arranged such that they resemble the equation for a straight line,y=mx+b.
Part A
The reactant concentration in a zero-order reaction was 7.00×102M after 140 s and 4.00×102M after 310 s . What is the rate constant for this reaction?
Part B
What was the initial reactant concentration for the reaction described in Part A?
Part C
The reactant concentration in a first-order reaction was 5.00×102M after 45.0 s and 1.00×102M after 100 s . What is the rate constant for this reaction?
Part D
The reactant concentration in a second-order reaction was 0.430 M after 260 s and 6.80×102M after 730 s . What is the rate constant for this reaction?
Express your answer with the appropriate units. Include an asterisk to indicate a compound unit with mulitplication, for example write a Newton-
Order Integrated Rate Law Graph Slope 0 [A]=kt+[A]0 [A] vs. t k 1 ln[A]=kt+ln[A]0 ln[A] vs. t k 2 1[A]= kt+1[A]0 1[A] vs. t kExplanation / Answer
a) For the zero order reaction
[Ao] = [At] + kt
7.00 * 10^(-2) = 4.00 * 10^(-2) + k[310-140]
3 * 10^(-2) = k(170)
k = 1.7647 * 10^(-4) Ms^(-1)
b) Initial concentration will be
[Ao] = [At] + kt
[Ao] = 7.00 * 10^(-2) + 1.7647 * 10^(-4) * 140
[Ao] = 7.00 * 10^(-2) + 2.47 * 10^(-2) = 9.47 * 10^(-2)
c)
For the first order reaction
ln(Ao/At) = kt
ln(5) = k(100-45)
k = ln(5)/55 = 2.92 * 10^(-2) s^(-1)
d)
1/At = 1/Ao + kt
1/(6.80*10^(-2)) = 1/0.430 + k(730-260)
12.3803 = k(470)
k = 12.3803/470 = 2.6341 * 10^(-2) M^(-1) s^(-1)