Part #1: Potassium-40 is used to date rocks that are millions to billions of yea
ID: 986431 • Letter: P
Question
Part #1:
Potassium-40 is used to date rocks that are millions to billions of years old. A rock initially contains 1.62*10-11 grams of potassium-40 (molar mass = 39.96 g/mol). How many atoms of Potassium-40 are in the sample?
Part #2:
Potassium-40 has a half-life of 1.210 * 109 years. What is the rate constant k in years-1?
Part #3:
How many atoms in the initial sample of Potassium-40 should decay in one year?
Part #4:
Several geologic ages have passed, and the rock now has 2.135 x 1011 atoms of Potassium-40 that decay in a year. How old is the rock in years?
Explanation / Answer
1.
No of K-40 atoms = ((1.62*10^(-11))/40)*6.023*10^23
= 243931500000 atoms
2. K = 0.693/T1/2
k = (0.693/(1.21*10^9)) = 5.73*10^-10 y-1
3.
5.73*10^-10 = (1/1)ln(243931500000/x)
No of atoms decay in one year = 243931500000 - 243931499860
= 140 atoms
4.
5.73*10^-10 = (1/t)ln(243931500000/(2.135*10^11))
t = 2.325*10^8 years