I have the The initial burette reading was 0.00012L, the final was 0.01551L, the
ID: 986536 • Letter: I
Question
I have the The initial burette reading was 0.00012L, the final was 0.01551L, the volume of NaOH used was 0.01539L. equation; CaSO4(s)<->Ca2+(aq)+SO42+(aq). The Ksp=S2 Other information that might help; we collected 20mL of the 1.000M sodium hydroxide. The initial burette reading was 0.00012L, the final was 0.01551L, the volume of NaOH used was 0.01539L. I need to find the moles of hydroxide ions used, moles of hydrogen ion produced by the column, moles of Ca2+ in the original sample of saturated CaSO4, and the concentration of Ca2+. Please show your work so I understand how to do it. Thank you.
Explanation / Answer
1) CaSO4(s)<->Ca2+(aq)+SO42+(aq). The Ksp=
1)moles of hydroxide ion(OH-)=moles of NaOH=molarity * volume =1.0 M*0.01539 L=1.0mol/L*0.01539 L=0.01539 moles
2) CaSO4(s)<->Ca2+(aq)+SO42+(aq). The Ksp=2.4*10^-5
Ksp=[Ca2+][SO42-]
If [Ca2+]=[SO42-]=solubility=S mol/L
Then 2.4*10^-5=S^2
Solving for S, S=4.9*10^-3 mol/L=concentration of Ca2+
Need more information volume of CaSO4 solution