Colligative properties are those that depend on the number of solute particles.
ID: 987137 • Letter: C
Question
Colligative properties are those that depend on the number of solute particles. Because electrolytes dissociate into ions, the concentration of particles in the solution is greater than the formula-unit concentration of the solution. For example, if
1 mol of Na2SO4 totally dissociates, 3 mol of ions are produced (2 mol of Na+ ions and 1 mol of SO42 ions). Thus, a colligative property such as osmotic pressure will be three times greater for a 1 M Na2SO4 solution than for a 1 M nonelectrolyte solution.
However, complete dissociation of electrolytes does not always occur. The extent of dissociation is expressed by the van't Hoff factor, i:
i = moles of particles in solutionmoles of solute dissolved
The equations for colligative properties can be written to include i. For example,
Tf = Kfmi
Tb = Kbmi
Assuming complete dissociation of the solute, how many grams of KNO3 must be added to 275 mL of water to produce a solution that freezes at 14.5 C? The freezing point for pure water is 0.0 C and Kf is equal to 1.86 C/m.
Explanation / Answer
Tb = 0 - (-14.5) = 14.5
i for KNO3 = 2
m = molality
water solvent mass = density x volume = 1 x 275 = 275 g = 0.275 kg
Tb = i x Kf x m
14.5 = 2 x 1.86 x m
m = 3.90 molal
molality = moles of solute / mass of solvent
3.90 = moles / 0.275
moles = 1.072
mass / molar mass = 1.072
mass / 101.1 = 1.072
mass = 108.4 g
mass of KNO3 = 108.4 g