Simply by living, an 87.5-kg human being will consume approximately 20.0 mol of
ID: 989934 • Letter: S
Question
Simply by living, an 87.5-kg human being will consume approximately 20.0 mol of O_2 per day. To provide energy for the human, the O_2 is reduced to H_2O durning food oxidation by the following reaction: O_2 + 4H^+ + 4e^- 2H_2O Determine the current generated by the human per day. In this case, the current is defined as the flow of e^- to O_2 from the food the human consumes. Reduction of O_2 can occur by a donation of electrons from nicotinamide adenine dinucleotide (NADH). When this occurs, the electrons experience a potential drop of 1.00 V. Determine the power output from the 87.5-kg human.Explanation / Answer
O2 + 4H+ + 4e- ----------------> 2 H2O
moles of electrons = 4 x moles of O2
= 4 x 20
= 80.0 mol
charge = moles of electrons x faraday constant
= 80 x 96485
= 7718800 C
current = charge / time
= 7718800 / 24 x 3600
= 89.34 amperes
current = 89.3 Amp
power = current x potential drop
= 89.34 x 1.00
power = 89.34 W
power= 89 W