Consider two cells, the first with Al and Ag electrodes, and the second with Zn
ID: 991537 • Letter: C
Question
Consider two cells, the first with Al and Ag electrodes, and the second with Zn and Ni electrodes, each in appropriate 1.00 M solutions of their ions. If connected as voltaic eels in series, which two metals are plated, and what is the total potential? If connected such that one cell acts as a battery to power the other as an electrolytic cell, which two metals are plated, and what is the total potential? If 3.00 g of metal is plated in the voltaic cell, how much metal is plated in the electrolytic cell?Explanation / Answer
a) The two metals plated are,
Ag(s)
Ni(s)
total potential Eo = 2.963 V
b) When connected as battery, metals plated are,
Ag(s)
Zn(s)
Total potential = 1.947 V
c) If 3 g metal is placed in the voltaic cell, the amount of metal plated in th electrolytic cell would be,
= (3/107.8682) x 58.69 = 1.632 g