Suppose for the reaction pcl_3(g) + cl_2(g) pcl_5 keep the equilibrium concentra
ID: 991979 • Letter: S
Question
Suppose for the reaction pcl_3(g) + cl_2(g) pcl_5 keep the equilibrium concentrations of the reactants at [PCl_3] = 0.5 M and [CI_2] = 0.07 M and the temperature at 400K, so that K_c = 96.2. What is the equilibrium concentration of the product. PCI_5 ? 3.37 4.62 0.37 0.58 none of the above Before equilibrium is reached, a one-liter flask contains only 0.350 mol of SO_3 at 832 degreeC. What is the K_c for the reaction 2 SO_3 (g) 2 S0_2 (g) + 0_2 (g) at equilibrium 0.093 mol of oxygen is present? 0.12 0.23 0.56 0.012 A 0.0035 M aqueous solution of a particular compound has pH = 6.87. The compound is.Explanation / Answer
45 )
Kc = [PCl5] / [PCl3] [Cl2]
96.2 = [PCl5] / 0.5 x 0.07
[PCl5] = 3.37
answer : A ) 3.37
48)
2SO3 <-----------------> 2SO2 + O2
0.350 0 0
0.350-2x 2x x
x = 0.093
Kc = (x) (2x)^2 / (0.350 -2x)^2
Kc = 0.12
answer : A ) 0.12
47)
the compound is an acid.