Question
24,25,26,27
please explain how you came to your answer
24, Calculate G. a at 25°C for a cell reaction where three moles of electrons are transferred and Eo= +0,500 volts. A. -3618J 25. Calculate the value of the equilibrium constant for the cell described in problem 24. EXTRA CREDIT 26. When an aqueous solution of AgNO, is electrolyzed, a gas is observed to form at the anode. The gas is 27 B -201 k C. -145 k D. 23 k From a consideration of these data, determine which of the following species will oxidize Fe to Fet A. 2n B A C. Mg D Cu E. mone of these
Explanation / Answer
24.
If
E°Cell = 0.5 V
and n = 3
then
G = -nF*E°cell
F = 9500 C/mol, farady constant
G = -3*96500*0.5
G = -144750 J = -144.750 kJ
NOTE Consider posting multiple questions in mutliple set of Q&A.