Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

It takes 51.0 J to raise the temperature of an 8.40 g piece of unknown metal fro

ID: 999464 • Letter: I

Question

It takes 51.0 J to raise the temperature of an 8.40 g piece of unknown metal from 13.0 degree C to 24.4 degree C. What is the specific heat for the metal? Express your answer with the appropriate units. The next two questions pertain to silver. They have nothing to do with unknown metal described in . The molar heat capacity of silver is 25.35 J/mol. degree C. How much energy would it take to raise the temperature of 8.40 g of silver by 18.9 degree C? Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

A )using Q=mc(delT)
       51J = 8.4g *c * (24.4-13)degC

       c=0.5326 J g^-1 (degC)^-1


B)
     moles of silver=mass /molar mass=(8.4g/107.8682)
    using Q=mc(delT)

     Q= (8.4g/107.8682) *25.35 *18.9
        =37.31J