Problem 15.83 Correct A sink drain can become clogged with solid fat such as gly
ID: 1003157 • Letter: P
Question
Problem 15.83 Correct A sink drain can become clogged with solid fat such as glyceryl tristearate (tristearin). Part B Write the equation for the reaction that occurs Express your answer as a chemical equation. Use molecular formulas for organic compounds Submit My Answers Give Up Part C A sink drain can become clogged with saturated fats. How many milliliters of a 0.575 M NaOH solution are needed to completely saponify 18.5 g of glyceryl tristearate (tristearin)? Express your answer with the appropriate units alueUnits Submit My Answers Give Up ide Feedba ContinueExplanation / Answer
Answer- Part B) We are given the reaction between glyceryl tristearate and sodium hydroxide. We know glyceryl tristearate has molecular formula (CH)2CH(CH3(CH2)16)3 and sodium hydroxide is NaOH, so reaction between the (CH)2CH(CH3(CH2)16)3 and NaOH as follow -
C57H10O6 + 3 NaOH -----> C3H8O3 + 3 C54H35O6Na3
Part C) We are given, [NaOH] = 0.575 M , mass of glyceryl tristearate = 18.5 g
We need to calculate the moles of glyceryl tristearate
We know,
Moles = given mass / molar mass
Moles of glyceryl tristearate = 18.5 g / 891.47 g.mol-1
= 0.0207 moles
From the above balanced reaction –
1 moles of C57H10O6 = 3 moles of NaOH
0.0207 moles of C57H10O6 = ?
= 0.0623 moles NaOH
We know,
Molarity = moles / volume(L)
Volume(L) = moles /molarity
= 0.0623 moles / 0.575 M
= 0.108 L
We know,
1 L = 1000 mL
0.108 L = ?
= 108 mL
108 mL of 0.575 M NaOH solution are needed to completely saponify 18.5 glyceryl tristearate.