Problem 15.82 10 of 10> The 8-lb box slides on the surface for which H -0.3 The
ID: 2040739 • Letter: P
Question
Problem 15.82 10 of 10> The 8-lb box slides on the surface for which H -0.3 The box has a velocity v 15 ft/s when it is 2 ft from the plate. (Figure 1) Part A If the box strikes the smooth plate, which has a weight of 24 lb and is held in position by an unstretched spring of stiffness k 270 lb/ft, determine the maximum compression imparted to the spring. Take e-0.8 between the box and the plate. Assume that the plate slides smoothl Express your answer using three significant figures and include the appropriate units Vale Units Figure 1 of 1 Submit Request Answer K Return to Assignment Provide Feedback v-15 ft/s 2 ftExplanation / Answer
Using energy conservation,
K.E + E.P.E = K.E2 (HERE m = w/g = 8 / 32.2 = 0.248)
1/2*0.248*152 - 0.3*2*8 = 1/2*0.248*V2
V2 = 23.1 / 0.124
V = 13.65 FT/S
Then you can use conservation of momentum,
However, there is a short way to solve this problem.
we know that v2 = u2 - 2ad
so, v2 = u2 - 2*g*d*uk where uk is unitless
Fro this type of problem, we use conservation of momentum before and after collision, conservation of energy during spring compression.
using these, we have a standard formula
x = 1+e / 1 + w/W (sqrt (m/k(u2 - 2*g*d*uk )
where w - 24 , W - 8 , m - 24/32.2 = 0.7453
Putting all the given values, we have
x = 1+0.8 / 4 sqrt (0.00276 (213.24))
x = 1+0.8 / 4 *0.767165
x = 0.3452 m