AgNO_3(s) and Na_2 S(s) were weighed into a volumetric flask and diluted to volu
ID: 1007417 • Letter: A
Question
AgNO_3(s) and Na_2 S(s) were weighed into a volumetric flask and diluted to volume with water. the formal concentrations of the salts were 0.25 M and 0.15 M, respectively. K_sp (ag_sS) = 8. times 10^-51 K_A1 (H_2S) = 9.5 times 19^-8 K_a_2 (H_2S) = 1.3 times 10^-14 Which one of the following correctly expresses chemistry that occurs in this system? a. AgNO3(s) Ag'(aq) + NO_3(aq) b. Na_2S(s) Na^+(aq) + S^2 (aq) c. Ag_2S(s) Ag6+(aq) + S^2 (aq) d. 2Ag^+ (aq) + S^2-(aq) rightarrow Ag_2S(s) (e) Na^+ (aq) + NO_3 (aq) rightarrow NaNO_3(s) Which one of the following is a correct mass balance equation for this system? a. [Na^+] =2[S^2-] b. [Ag^+] = 0.25 M c. [S^2] = 0.15M-[Ag_2S] d. [Na^+] = 0.30 M e [s^2] + [HS] + [H_2S] = [Ag_2S] Write the correct charge balance equation tot the system.Explanation / Answer
As the solubility product is lowest for Ag2S so precipitate will be of Ag2S
hence (14) Chemistry occurs is d.
(15)As the precipitation of Ag2S occurs so correct mass balance equation is c
(16) Charge balance equation [Ag+]+2[Na+]=[NO3-]+[S2-]