How many moles of Iodine vapor react with 1.00 mol of hydrogen gas?_H_2(g) +_I_2
ID: 1009690 • Letter: H
Question
Explanation / Answer
Q-1
your answer is correct
from the given reaction it is clear that both H2 and I2 will react with 1:1 mole ratio
so 1 mole of I2 will react with one mole of H2
Q-2
your answer is correct
H2 nad I2 both react in 0.5 mol we will get the 1 mole of I2
Q-3
moles of Cu = 6.35 g / 63.546 g/mol = 0.1 mol
if you balance the given equation
Cu(s) + 2Ag(NO3)2 ------> Cu(NO3)2 aq + 2Ag (s)
from this equaation 1 mol of Cu will give 2 mole of Ag
accordingly 0.1 mol of Cu will give 0.1x2 = 0.2 mole of Ag
mass of Ag = 0.2 mol x 107.868 g/mol = 21.57 g
again your answer is correct
4